Testuj & Vyhraj

Vraj dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš. V mojom prípade to platilo do momentu keď ma Jozef z AUDIO International Slovakia oslovil s tým, či  nemám záujem otestovať trojicu nových aktívnych regáloviek s bluetooth technológiou. No že či?!

Takže sa vymyslel koncept a za pár dní u mňa doma skončila trojica krabíc. Tvárili sa nenápadne a ja som sa ešte prv ako som ich rozbalil pustil do základného štúdia ich parametrov na webe. Čo som sa dozvedel?

Trojica dodaná do testu sú regálovky Heco Ascada 2.0 BTX, Magnat MultiMonitor 220Wavemaster TWO PRO. Všetko aktívne regálovky vyššej strednej triedy v cenovej relácii 500-600€/pár. Tomu sa povie slušná ponuka. Keďže som na testovanie dostal voľnú ruku, rozhodol som sa do testu prizvať aj priateľa technika aby sme vylúčili prvky subjektivity.

Disciplíny testu sú jednoduché:

– konštrukcia
– výbava
– zvuk

Aby sme sa vyhli strate sluchovej pamäte tak boli reproduktory testované súbežne v jednom čase vždy na rovnakej zvukovej nahrávke. Keďže sú to reproduktory určené primárne na posluch z pripojených bluetooth zariadení nebudeme sa hrať na veľké posluchové laboratórium a ak potrebujete grafy, tak si ich nájdite na webe. Zamerali sme sa hlavne na posluchový zážitok koncového používateľa. Samozrejme všetky reproduktory som mal pripojené i optikou aj  metalikou na klasické kombo zosilňovač/prehrávač takže môžem potvrdiť, že výsledné poradie bolo identické bez ohľadu na použitý zdroj. Samozrejme, zvuk bol voči BT spojeniu lepší, bohatší a plnší, kto však čakal vyslovene priepastný rozdiel v kvalite zvuku toho sklamem. Je to možno aj zásluhou technológií, ktoré sú hlavne u Heco a Magnat zhmotnené i v použití aptX kodeku od Qualcomm-u. Prečo spomínam nejaký divný kodek? Tak si poďme dať trochu jednoduchej teórie.

Na posluch prostredníctvom bluetooth technológie musíte mať 2 zariadenia – zdroj signálu(napr.mobil) a posluchovú časť – v našom prípade aktívne regálovky s BT. Obe zariadenia tvoria v posluchovom reťazci slabé miesta. Prečo? Vezmime si, že počúvame hudbu, ktorá nie je v úplne top kvalite – to je skoro všetko mimo CD záznamy a bezstratové formáty ako napr.FLAC. Takže máme CD záznam, z neho vytvoríme skomprimovaný záznam(napr.mp3), čo je prvý stupeň stratovej úpravy zvuku a následne tento záznam pošleme cez bluetooth prenosovú vrstvu, ktorá si automaticky pomôže ďalšou stratovou kompresiou. Takto osekaný zvuk dorazí do BT reproduktorov alebo slúchadiel a mi máme radosť z „dobrého“ zvuku. Ďalší kameň úrazu je prenosová rýchlosť, ktorá by síce mala postačovať na prenos kvalitného záznamu ale môže byť znížená priamo výrobcom kvôli výdrži batérií. Ako posledný problém spomeniem to, že ak máte dve zariadenia, ktoré používajú rozdielne kodeky tak sa automaticky použije rýchlosť toho slabšieho. Tých ale v technológii BT je teda viac…

A teraz späť k aptX kodeku – ten je síce tiež stratový ale má vyšší dátový tok a oveľa vyspelejší model kompresie zvuku ktorý je k nahrávke(vďaka pokročilej matematike) oveľa ohľaduplnejší a tak sa dostaneme vo výsledku ku kvalitnejšiemu zvuku.

Celým predchádzajúcim odsekom som chcel povedať to, že na BT reproduktoroch silno odporúčam si zistiť aký kodek podporujú a súčasne použiť čo najkvalitnejšiu (i keď komprimovanú) nahrávku.

Keď už sa motáme okolo teórie BT technológie musím vopred upozorniť na jednu vec, ktorá sa ukázala aj pri teste – oneskorenie zvuku za obrazom. Ak ste rozhodnutí používať k TV ktorékoľvek aktívne reproduktory s BT a kodekom slabším ako je aptX – tak zvukový signál pripojte káblom!

Pri bluetooth pripojení totiž prirodzene dochádza k oneskoreniu signálu, čo je technologické obmedzenie. Oneskorenie je na úrovni cca 250ms(SBC kodek a BT 4.x), čo pri hudbe nezbadáte ale pri filme herec otvorí ústa skôr ako začujete zvuk, čo je skutočne rušivé. Pri spomínanom kodeku aptX sa dostávame s oneskorením na úroveň cca 60ms, čo už je OK. Koniec teórie.

V teste som určil poradie – Heco, Magnat, Wavemaster presne podľa poradia v abecede. Ako prvým sa teda budem venovať reproduktorom Heco Ascada 2.0 BTX.

Heco Ascada 2.0 BTX

Balenie a Konštrukcia

Už pri vybaľovaní z krabice získate dojem, že tu sa teda na ničom nešetrilo. Reproduktory sú balené samostatne v ochranných povlakoch. Samostatne je pribalené i príslušenstvo – napájací kábel, 13-tlačidlové diaľkové ovládanie s gombíkovou batériou CR 2025 a reproduktorový medený kábel s prierezom  2 x 2,5mm2 s pocínovanými koncami a slovenský návod.

Po vybalení reproduktorov som ich položil na stôl a len som sa tak na ne chvíľu díval. Už dlho som nemal taký intenzívny pocit, že sa mi niečo ozaj veľmi páči. Dvojica regáloviek Heco Ascada v hlbokom čiernom klavírnom lesku vyzerá totiž veľmi dôstojne. A to je k dispozícii i verzia v bielej farbe – mňam…

HLASUJ ZA NAJLEPŠIU ZOSTAVU A VYHRAJ! 

Po výbere víťazného setu reproduktov budete zaradený do žrebovania o výhru. V prípade vyžrebovania získate reproduktory za ktoré ste hlasovali. Žrebovanie prebehne do konca mesiaca máj 2018. Výherca bude jeden šťastlivec, držíme palce!

Konštrukcia samotná je klasická – dvojpásmový systém z MDF s basreflexom, pričom hlavný(z pohľadu poslucháča pravý) reproduktor obsahuje modul zo zabudovaným zosilňovačom a elektronikou(Bluetooth 4.0 s aptX). Tento kus má na zadnej stene všetky terminály pre periférie a napájanie.

V reproduktoroch sú zabudované výškové reproduktory s 25mm hodvábnou kalotou, stredobasový reproduktor má priemer 125mm, masívny gumový záves a celulózovú membránu. Kôš stredobasu je oceľový, ozdobný prstenec je hliníkový, uchytený k telu reproduktora 6-timi skrutkami. Frekvenčný rozsah udáva výrobca 32 – 40.000 Hz, deliaca frekvencia je nastavená na 2.600Hz.

Hmotnosť hlavného reproduktora je 6,7kg a druhý reproduktor váži 4,4kg.

Výbava

Oba reproduktory sú osadené kvalitnými a masívnymi skrutkovacími terminálmi, ktorými sa prepájajú oba reproduktory navzájom – reproduktorový kábel je v balení.

Zadná strana hlavného reproduktora je osadená analógovými a digitálnymi vstupmi, menovite :

– analógové vstupy pre ľavý a pravý audio kanál
– analógový výstup pre pripojenie subwoofera
– USB(DAC) audio vstup
– optický vstup
– koaxiálny vstup

Okrem basreflexového otvoru na zadnej stene nájdeme ešte hlavný vypínač, selektor napätia, poistku a veľmi praktickú USB nabíjaciu zásuvku(2,1A).

Na bočnej stene sú v(pod povrch reproduktora) zapustenom segmente tri potenciometre pre úpravu parametrov – hlasitosť, basy a výšky. Opakovaným stláčaním potenciometra hlasitosti môžeme prepínať medzi zdrojmi zvuku. Potenciometre majú fixovanú strednú polohu. To, ktorý zdroj zvuku je práve aktívny signalizujú diódy na čelnej stene hlavného reproduktora. Tie sú viditeľné i pri založenej krycej mriežke(upevňuje sa cez kolíky), keďže cez ňu presvitajú a ich poloha nad sebou vertikálne jasne identifikuje čo práve počúvame.

Celá predná strana je skosená, čo je nielen dizajnový prvok ale súčasne toto riešenie pozitívne ovplyvňuje i vyžarovanú zvukovú vlnu. Rozmery reproduktorov sú 280mm na výšku, 184mm na šírku a 284mm na hĺbku, čo im dáva presne prijateľnú veľkosť pre klasické obývačky, ktorým zodpovedá i výkon zabudovaného zosilňovača – ten je silne postačujúcich 2 x 35W RMS.

Zvuk

Testovanie zvuku sprevádzala jedna príhoda, ktorá sa ponesie celým testom. Po zapnutí reproduktorov a pripojení na zdroj zvuku som ostal zarazený. Kde je priestor a scéna? Zvuk síce napĺňal miestnosť ale tak nejak nejednoznačne. Chvíľu mi trvalo kým som si uvedomil konštrukčnú zvláštnosť skosenej prednej steny a ozaj, stačilo nasmerovať reproduktory mierne na poslucháča a zvuková scéna skočila presne tam kde od začiatku mala byť – pred poslucháča a získala aj náležitú hĺbku. Preto ozaj pozor na smerovosť sústavy! Iný problém s nastavením pre posluch som nemal, počas celého testu boli všetky korekcie v stredových polohách.

Ako som v úvode povedal, testoval sa hlavne zvuk pri bluetooth pripojení. Ako zdroj som používal iPhone 6s a iPad mini4 s aplikáciou Spotify. Testovacie skladby sú voľne dostupné v dvoch mojich obľúbených Playlistoch :

– „R-SYS on the Road“, čo je náš firemný playlist na cesty:

– „Audiophile test music (Hifi High Quality)“, jeden z najlepších playlistov na testovanie hudby:

Samotný zvuk sa dá charakterizovať veľmi jednoducho – je prekvapujúco plný, s priezračnými výškami, ktoré nerežú uši a zároveň hlbokým spodkom, ktorý má zaujímavú vlastnosť. Pri jazzových a klasických skladbách je spodný rozsah síce hlboký ale zostáva podivuhodne mäkký, pričom pri rockových a popových kúskoch sa stáva chirurgicky presným a úderným. Celkovo vyrovnaný prednes má problém len s čisto elektronickými tvrdo samplovanými nahrávkami, kedy sú basy suché a naviac nepôsobia suverénne.

Počas celého testu reproduktory nemali problém so šírkou ani hĺbkou scény, každý nástroj bol identifikovateľný. Separácia vokálov bola tiež na jedničku.  Celkovo som reproduktory mal v podstate zapojené celé dva týždne a keď som ich posúval kolegovi tak musím priznať, že so slzou v oku. Prešiel som skoro každým hudobným žánrom, používal som ich k TV prepojené káblom s Xiaomi Mi Box-om, ani raz som nezaznamenal žiaden zvukový excess. Večerné pozeranie filmov prinieslo poznatok, že zvuk je suverénny aj pri veľmi nízkej hlasitosti, zvukové efekty a hudba boli OK  a dialógy vždy zrozumiteľné. Opačný extrém boli posluchy pri takmer maximálnej hlasitosti, kedy sa evidentne kvalita a výkon zostavy páčili aj susedom, pretože z viacerých strán vyťukávali na steny do rytmu prehrávanej hudby.

Moje hodnotenie zostavy – prvé prekvapenie testu ! Za prvé – cena zostavy 599 EUR za pár aktívnych reproduktorov tejto kvality je pre Heco doposiaľ niečo navídané, osobne som čakal cenu o 200 EUR vyššiu. Za druhé – jednoduchosť obsluhy, hlavne jednoduché párovanie s mobilmi a prepínanie zdrojov na jednoduchom a malom diaľkovom ovládači, kde som sa rozloženie tlačidiel dokázal naučiť spamäti a tak i ovládanie v noci bolo bez problémov. Za tretie – mäkký a plný zvuk, ktorý presne sedel mne ako pánovi v stredných rokoch naprieč všetkými žánrami, ktoré počúvam.

…viac neprezradím, pretože rozlúsknutie testu bude až v poslednej časti spolu s porovnaním reproduktorov medzi sebou a hodnotením od druhého testera ale  môžem prezradiť, že do poslednej chvíle to bolo veľmi vyrovnané a rozhodovali až úplné detaily…

Autor: Pavol Serbin

Comments

  1. DZIMKO Marek

    Magnat su podla mňa ok. Len škoda že nemajú korekcie bass a high, ak dobre pozerám. Reproduktory sú dvojpásmové alebo širokopásmové?
    Hlasujem za MAGNAT MULTI MONITOR 220…

  2. peter

    prave som zahlasoval za magnat ke dpozeram commenty tak ludia suhlasia .. mam od vas aj magnat BT headset aj paradny za tu cenu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *